Prečo menštruácia bolí?

Na tomto bode sa úplne presne nezhodujú ani odborníci z oblasti gynekológie a psychológie. Približne pred polstoročím sa presadzovala myšlienka, že menštruačné bolesti sú najmä psychického rázu a súvisia s tým, že žena nie je šťastná že je ženou.

Od konca 70. rokov 20. storočia sa začali objavovať štúdie, ktoré potvrdzovali, že žena, ktorá trpí menštruačnými bolesťami má v menštruačnej krvi vysokú hladinu prostaglandínu F2 alfa. Keď sa tento hormón v priebehu odlučovania sliznice maternice dostane do krvi, maternicu postihnú kŕče, čo spôsobuje známe bolesti.  

Iná teória predpokladá, že bolesti spôsobuje zhoršený odtok krvi, napríklad kvôli zlej polohe maternice.

A aby sme sa vrátili k faktorom ktoré „sú v hlave“ a nie v bruchu - vysoký počet dysmenorrhey u mladých dievčat sa vysvetľuje aj tým, že dievčatá sú zle poučené a očakávajú, že menštruácia bude bolestivá, a preto ju aj ako nepríjemnú . Zrejme všetky vyslovené hypotézy nesú istý diel pravdy. Niektorým dievčatám sa bolestivá menštruácia zmierni nasadením hormonálnej antikoncepcie (stabilizovaním hormónov), inej pomáhajú uvoľňovacie masáže alebo cvičenie, ďalšia sa dysmenorhey zbaví až po pôrode.